I den här artikeln kommer vi att utforska olika aspekter relaterade till Världsmästerskapet i ishockey för herrar 1999, ett ämne som har fångat många människors uppmärksamhet de senaste åren. Från dess påverkan på samhället till dess relevans inom yrkesområdet har Världsmästerskapet i ishockey för herrar 1999 visat sig vara en intressant plats för olika studier och forskning. Under hela denna läsning kommer vi att analysera dess utveckling över tid, såväl som dess inflytande på olika områden i det dagliga livet. Dessutom kommer vi att undersöka de möjliga framtida konsekvenserna som Världsmästerskapet i ishockey för herrar 1999 kan ha i vår ständigt föränderliga värld. Läs vidare för att upptäcka mer om detta fascinerande ämne!
Världsmästerskapet i ishockey för herrar 1999 | |
Datum | 1–16 maj 1999 |
---|---|
Deltagare | |
Nationer i huvudmästerskap | 16 |
Värdskap | |
Land | Norge |
Spelplatser | Hamar Lillehammer Oslo |
Placeringar | |
Guld | Tjeckien |
Silver | Finland |
Brons | Sverige |
Övrigt | |
Matcher | 49 |
Mål | 302 (6,16 mål per match) |
Flest mål | Aleksej Jasjin, RUS (8 mål) |
Världsmästerskapet i ishockey för herrar 1999 var det 63:e världsmästerskapet i ishockey för herrar, arrangerat av IIHF. Mästerskapet avgjordes i fyra divisioner som A-, B-, C- och D-VM. De fyra turneringarna avgjordes som följer:
Totalt deltog 40 landslag i detta världsmästerskap. Nytt för i år var en kvalificeringsomgång inför spel i årets A-VM. Detta år var Norge direktkvalificerat till A-VM som arrangör.
C-VM genomfördes med endast sju lag då nya bojkotter genomfördes mot Jugoslavien, i skuggan av Kosovokriget, som därmed blev uteslutna från VM. D-gruppen genomfördes med en ny sammansättning lag.
Världsmästare detta år blev Tjeckien som därigenom vann sin andra titel. I finalen besegrade det tjeckiska laget Finland med minsta möjliga marginal, genom att efter en seger och en förlust vinna i den efterföljande förlängningen med 1–0. Bronsmedaljörer blev titelförsvararna Sverige. Båda semifinalerna fick avgöras i förlängning i vilka Tjeckien och Finland besegrade Kanada respektive Sverige.
USA, Österrike, Frankrike, Ukraina och Japan kvalificerade sig för spel i A-VM.
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Japan | 2 | 2 | 0 | 0 | 24 | 4 | +20 | 4 |
2 | Sydkorea | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 9 | −6 | 2 |
3 | Kina | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 16 | −14 | 0 |
Kvalificerat för A-VM | Nedflyttat till C-VM |
4 september 1998 | Japan | 15 – 2 | Kina | |||
5 september 1998 | Kina | 0 – 1 | Sydkorea | |||
6 september 1998 | Japan | 9 – 2 | Sydkorea | |||
Matcherna spelades i Klagenfurt, Österrike.
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 6 |
2 | Österrike | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 6 | +6 | 4 |
3 | Kazakstan | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 9 | +1 | 2 |
4 | Estland | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 21 | −18 | 0 |
Kvalificerat för A-VM | Nedflyttat till B-VM |
5 november 1998 | USA | 3 – 0 | Kazakstan | |||
(0–0, 2–0, 1–0) |
||||||
5 november 1998 | Österrike | 6 – 2 | Estland | |||
(1–0, 3–2, 2–1) |
||||||
7 november 1998 | USA | 7 – 1 | Estland | |||
(4–1, 2–0, 1–0) |
||||||
7 november 1998 | Österrike | 6 – 2 | Kazakstan | |||
(0–0, 4–2, 2–0) |
||||||
8 november 1998 | Kazakstan | 8 – 0 | Estland | |||
(3–0, 2–0, 3–0) |
||||||
8 november 1998 | Österrike | 0 – 2 | USA | |||
(0–1, 0–0, 0–1) |
||||||
Matcherna spelades i Ljubljana, Slovenien.
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 3 | 3 | 0 | 0 | 17 | 3 | +14 | 6 |
2 | Frankrike | 3 | 2 | 0 | 1 | 18 | 4 | +14 | 4 |
3 | Slovenien | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 17 | −11 | 2 |
4 | Tyskland | 3 | 0 | 0 | 3 | 7 | 24 | −17 | 0 |
Kvalificerat för A-VM | Nedflyttat till B-VM |
5 november 1998 | Slovenien | 1 – 1 | Tyskland | |||
(0–0, 1–1, 0–0) |
||||||
5 november 1998 | Ukraina | 4 – 1 | Frankrike | |||
(1–0, 3–1, 0–0) |
||||||
7 november 1998 | Ukraina | 2 – 1 | Tyskland | |||
(0–0, 2–1, 0–0) |
||||||
7 november 1998 | Slovenien | 2 – 5 | Frankrike | |||
(1–0, 1–5, 0–0) |
||||||
8 november 1998 | Frankrike | 3 – 1 | Tyskland | |||
(1–0, 1–1, 1–0) |
||||||
8 november 1998 | Ukraina | 2 – 2 | Slovenien | |||
(0–0, 2–2, 0–0) |
||||||
Matcherna spelades i Hamar, Norge.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kanada | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 7 | +5 | 6 |
Slovakien | 3 | 2 | 0 | 1 | 17 | 9 | +8 | 4 |
Norge | 3 | 1 | 0 | 2 | 9 | 14 | −5 | 2 |
Italien | 3 | 0 | 0 | 3 | 8 | 17 | −9 | 0 |
Vidare till Mellanrunda | Vidare till Nedflyttningsserie | Nedflyttat till kval inför nästa års A-VM |
1 maj 1999 | Kanada | 3 – 2 | Slovakien | |||
(2–0, 1–2, 0–0) |
||||||
1 maj 1999 | Norge | 5 – 2 | Italien | |||
(1–0, 2–2, 2–0) |
||||||
3 maj 1999 | Slovakien | 7 – 4 | Italien | |||
(1–0, 5–2, 2–1) |
||||||
3 maj 1999 | Norge | 2 – 4 | Kanada | |||
(1–1, 0–2, 1–1) |
||||||
5 maj 1999 | Kanada | 5 – 2 | Italien | |||
(4–0, 1–1, 0–1) |
||||||
5 maj 1999 | Norge | 2 – 8 | Slovakien | |||
(1–3, 1–2, 0–3) |
||||||
Matcherna spelades i Lillehammer, Norge.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sverige | 3 | 3 | 0 | 0 | 14 | 5 | +9 | 6 |
Schweiz | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 11 | +1 | 4 |
Lettland | 3 | 1 | 0 | 2 | 14 | 14 | 0 | 2 |
Frankrike | 3 | 0 | 0 | 3 | 6 | 18 | −12 | 0 |
Vidare till Mellanrunda | Vidare till Nedflyttningsserie | Nedflyttat till kval inför nästa års A-VM |
2 maj 1999 | Schweiz | 5 – 3 | Lettland | |||
(1–2, 3–1, 1–0) |
||||||
2 maj 1999 | Sverige | 4 – 1 | Frankrike | |||
(1–0, 2–0, 1–1) |
||||||
4 maj 1999 | Lettland | 8 – 5 | Frankrike | |||
(2–3, 2–2, 4–0) |
||||||
4 maj 1999 | Sverige | 6 – 1 | Schweiz | |||
(2–0, 4–0, 0–1) |
||||||
6 maj 1999 | Schweiz | 6 – 0 | Frankrike | |||
(3–0, 2–0, 1–0) |
||||||
6 maj 1999 | Sverige | 4 – 3 | Lettland | |||
(1–1, 2–0, 1–2) |
||||||
Matcherna spelades i Hamar, Norge.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tjeckien | 3 | 3 | 0 | 0 | 23 | 5 | +18 | 6 |
USA | 3 | 2 | 0 | 1 | 15 | 7 | +8 | 4 |
Österrike | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 14 | −8 | 2 |
Japan | 3 | 0 | 0 | 3 | 5 | 23 | −18 | 0 |
Vidare till Mellanrunda | Vidare till Nedflyttningsserie | Nedflyttat till kval inför nästa års A-VM |
1 maj 1999 | Tjeckien | 7 – 0 | Österrike | |||
(2–0, 3–0, 2–0) |
||||||
1 maj 1999 | USA | 7 – 1 | Japan | |||
(3–0, 2–1, 2–0) |
||||||
3 maj 1999 | Tjeckien | 12 – 2 | Japan | |||
(4–2, 7–0, 1–0) |
||||||
3 maj 1999 | USA | 5 – 2 | Österrike | |||
(1–0, 3–0, 1–2) |
||||||
5 maj 1999 | Tjeckien | 4 – 3 | USA | |||
(2–1, 1–2, 1–0) |
||||||
5 maj 1999 | Österrike | 4 – 2 | Japan | |||
(3–1, 0–0, 1–1) |
||||||
Matcherna spelades i Hamar, Norge.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Finland | 3 | 2 | 1 | 0 | 10 | 5 | +5 | 5 |
Ryssland | 3 | 1 | 2 | 0 | 9 | 6 | +3 | 4 |
Vitryssland | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 3 |
Ukraina | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 13 | −10 | 0 |
Vidare till Mellanrunda | Vidare till Nedflyttningsserie | Nedflyttat till kval inför nästa års A-VM |
2 maj 1999 | Ryssland | 2 – 2 | Vitryssland | |||
(1–1, 1–0, 0–1) |
||||||
2 maj 1999 | Finland | 3 – 1 | Ukraina | |||
(0–0, 1–1, 2–0) |
||||||
4 maj 1999 | Ryssland | 4 – 1 | Ukraina | |||
(0–1, 3–0, 1–0) |
||||||
4 maj 1999 | Finland | 4 – 1 | Vitryssland | |||
(2–0, 2–0, 0–1) |
||||||
6 maj 1999 | Vitryssland | 6 – 1 | Ukraina | |||
(2–1, 3–0, 1–0) |
||||||
6 maj 1999 | Ryssland | 3 – 3 | Finland | |||
(2–0, 1–0, 0–3) |
||||||
Matcherna spelades i Hamar, Norge.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Finland | 3 | 3 | 0 | 0 | 13 | 6 | +7 | 6 |
Kanada | 3 | 2 | 0 | 1 | 14 | 7 | +7 | 4 |
USA | 3 | 1 | 0 | 2 | 7 | 8 | −1 | 2 |
Schweiz | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 16 | −13 | 0 |
Vidare till Slutspel |
7 maj 1999 | Kanada | 8 – 2 | Schweiz | |||
(2–0, 4–1, 2–1) |
||||||
7 maj 1999 | Finland | 4 – 3 | USA | |||
(0–1, 3–1, 1–1) |
||||||
9 maj 1999 | Finland | 5 – 1 | Schweiz | |||
(3–0, 2–1, 0–0) |
||||||
9 maj 1999 | Kanada | 4 – 1 | USA | |||
(1–0, 3–0, 0–1) |
||||||
10 maj 1999 | Finland | 4 – 2 | Kanada | |||
(2–0, 2–2, 0–0) |
||||||
10 maj 1999 | USA | 3 – 0 | Schweiz | |||
(2–0, 0–0, 1–0) |
||||||
Matcherna spelades i Lillehammer, Norge.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tjeckien | 3 | 2 | 0 | 1 | 11 | 8 | +3 | 4 |
Sverige | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 4 | +2 | 4 |
Ryssland | 3 | 1 | 1 | 1 | 9 | 7 | +2 | 3 |
Slovakien | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 12 | −7 | 1 |
Vidare till Slutspel |
7 maj 1999 | Tjeckien | 1 – 6 | Ryssland | |||
(1–3, 0–0, 0–3) |
||||||
7 maj 1999 | Sverige | 2 – 1 | Slovakien | |||
(0–0, 2–0, 0–1) |
||||||
9 maj 1999 | Tjeckien | 8 – 2 | Slovakien | |||
(2–2, 4–0, 2–0) |
||||||
9 maj 1999 | Sverige | 4 – 1 | Ryssland | |||
(2–0, 2–0, 0–1) |
||||||
10 maj 1999 | Ryssland | 2 – 2 | Slovakien | |||
(0–0, 0–2, 2–0) |
||||||
10 maj 1999 | Tjeckien | 2 – 0 | Sverige | |||
(0–0, 2–0, 0–0) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vitryssland | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 6 |
Österrike | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 5 | +5 | 4 |
Lettland | 3 | 1 | 0 | 2 | 10 | 8 | +2 | 2 |
Norge | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 12 | −11 | 0 |
Nedflyttat till kval inför nästa års A-VM |
8 maj 1999 | Lettland | 2 – 5 | Österrike | Hamar | ||
(1–4, 1–0, 0–1) |
||||||
8 maj 1999 | Norge | 0 – 2 | Vitryssland | Hamar | ||
(0–0, 0–1, 0–1) |
||||||
10 maj 1999 | Vitryssland | 3 – 2 | Österrike | Oslo | ||
(1–0, 1–0, 1–2) |
||||||
10 maj 1999 | Norge | 1 – 7 | Lettland | Oslo | ||
(0–3, 1–1, 0–3) |
||||||
11 maj 1999 | Norge | 0 – 3 | Österrike | Oslo | ||
(0–1, 0–2, 0–0) |
||||||
11 maj 1999 | Vitryssland | 2 – 1 | Lettland | Oslo | ||
(1–0, 1–0, 0–1) |
||||||
Alla matcher spelades i Lillehammer, Norge.
Semifinalerna och finalen avgjordes i bäst av två matcher. Om lagen vann var sin match avgjordes matchen på sudden death i en förlängning på max 10 minuter i semifinalerna och 20 minuter i finalen. Slutade förlängningen mållös avgjordes matchen på straffar.
Semifinaler | Final | |||||||||
12–13 maj | ||||||||||
Finland | 13 | 01 | 1 SD | |||||||
15–16 maj | ||||||||||
Sverige | 01 | 12 | 0 | |||||||
Finland | 01 | 14 | 0 | |||||||
12–13 maj | ||||||||||
Tjeckien | 13 | 01 | 1 SD | |||||||
Tjeckien | 01 | 16 | 1 str. | |||||||
Kanada | 12 | 04 | 0 | |||||||
Bronsmatch | ||||||||||
15 maj | ||||||||||
Sverige | 3 | |||||||||
Kanada | 2 |
Semifinaler
12 maj 1999 | Finland | 3 – 1 | Sverige | |||
(0–0, 2–1, 1–0) |
||||||
13 maj 1999 | Finland | 1 – 2 | Sverige | |||
(0–0, 0–1, 1–1) |
||||||
12 maj 1999 | Tjeckien | 1 – 2 | Kanada | |||
(0–1, 0–1, 1–0) |
||||||
13 maj 1999 | Tjeckien | 6 – 4 | Kanada | |||
(2–1, 1–1, 3–2) |
||||||
Final
15 maj 1999 | Tjeckien | 3 – 1 | Finland | |||
(1–0, 1–0, 1–1) |
||||||
16 maj 1999 | Tjeckien | 1 – 4 | Finland | |||
(0–2, 1–1, 0–1) |
||||||
15 maj 1999 | Sverige | 3 – 2 | Kanada | |||
(2–0, 1–0, 0–2) |
||||||
Plac. | Namn | Land | Matcher | Mål | Pass | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Saku Koivu | Finland | 12 | 4 | 12 | 16 |
2 | Teemu Selänne | Finland | 11 | 3 | 8 | 11 |
3 | Markus Näslund | Sverige | 10 | 6 | 4 | 10 |
4 | Zigmund Palffy | Slovakien | 6 | 5 | 5 | 10 |
5 | Jan Hlavac | Tjeckien | 12 | 5 | 5 | 10 |
6 | Martin Rucinsky | Tjeckien | 12 | 4 | 6 | 10 |
7 | Aleksej Jasjin | Ryssland | 6 | 8 | 1 | 9 |
8 | Daniel Alfredsson | Sverige | 10 | 4 | 5 | 9 |
10 | Viktor Ujcik | Tjeckien | 12 | 6 | 2 | 8 |
B-världsmästerskapet spelades i Odense och Rødovre, Danmark. De åtta lagen spelade om platser till kvalspel för A-VM 2000 samt för att undvika nedflyttning till C-VM 2000.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | 7 | 6 | 1 | 0 | 30 | 12 | +18 | 13 |
Storbritannien | 7 | 5 | 1 | 1 | 24 | 16 | +8 | 11 |
Kazakstan | 7 | 5 | 0 | 2 | 25 | 11 | +14 | 10 |
Tyskland | 7 | 5 | 0 | 2 | 19 | 17 | +2 | 10 |
Slovenien | 7 | 2 | 1 | 4 | 14 | 17 | −3 | 5 |
Estland | 7 | 2 | 1 | 4 | 17 | 25 | −8 | 5 |
Polen | 7 | 1 | 0 | 6 | 15 | 23 | −8 | 2 |
Ungern | 7 | 0 | 0 | 7 | 10 | 33 | −23 | 0 |
Uppflyttat till kval inför nästa års A-VM | Nedflyttat till C-VM |
8 april 1999 | Slovenien | 1 – 2 | Storbritannien | |||
(0–0, 1–1, 0–1) |
||||||
8 april 1999 | Kazakstan | 5 – 2 | Polen | |||
(3–1, 2–0, 0–1) |
||||||
8 april 1999 | Tyskland | 5 – 2 | Ungern | |||
(1–1, 3–0, 1–1) |
||||||
8 april 1999 | Danmark | 4 – 2 | Estland | |||
(2–1, 1–1, 1–0) |
||||||
9 april 1999 | Estland | 3 – 2 | Ungern | |||
(1–1, 2–1, 0–0) |
||||||
9 april 1999 | Tyskland | 3 – 1 | Polen | |||
(0–1, 3–0, 0–0) |
||||||
9 april 1999 | Danmark | 4 – 1 | Slovenien | |||
(3–0, 0–0, 1–1) |
||||||
9 april 1999 | Kazakstan | 0 – 1 | Storbritannien | |||
(0–0, 0–0, 0–1) |
||||||
11 april 1999 | Tyskland | 3 – 2 | Storbritannien | |||
(1–2, 1–0, 1–0) |
||||||
11 april 1999 | Danmark | 3 – 1 | Kazakstan | |||
(2–0, 1–0, 0–1) |
||||||
11 april 1999 | Estland | 3 – 1 | Polen | |||
(1–1, 1–0, 1–0) |
||||||
11 april 1999 | Slovenien | 5 – 1 | Ungern | |||
(1–1, 2–0, 2–0) |
||||||
12 april 1999 | Kazakstan | 5 – 1 | Ungern | |||
(2–0, 2–1, 1–0) |
||||||
12 april 1999 | Slovenien | 4 – 1 | Polen | |||
(2–0, 2–0, 0–1) |
||||||
12 april 1999 | Danmark | 6 – 1 | Tyskland | |||
(2–0, 2–0, 2–1) |
||||||
12 april 1999 | Estland | 2 – 6 | Storbritannien | |||
(1–3, 0–0, 1–3) |
||||||
14 april 1999 | Storbritannien | 4 – 3 | Polen | |||
(1–3, 2–0, 1–0) |
||||||
14 april 1999 | Tyskland | 4 – 1 | Estland | |||
(2–0, 0–1, 2–0) |
||||||
14 april 1999 | Kazakstan | 4 – 0 | Slovenien | |||
(2–0, 1–0, 1–0) |
||||||
14 april 1999 | Danmark | 5 – 1 | Ungern | |||
(2–0, 3–1, 0–0) |
||||||
15 april 1999 | Kazakstan | 5 – 3 | Estland | |||
(1–1, 4–1, 0–1) |
||||||
15 april 1999 | Storbritannien | 4 – 2 | Ungern | |||
(3–0, 1–2, 0–0) |
||||||
15 april 1999 | Danmark | 3 – 1 | Polen | |||
(1–1, 2–0, 0–0) |
||||||
15 april 1999 | Tyskland | 2 – 0 | Slovenien | |||
(0–0, 1–0, 1–0) |
||||||
17 april 1999 | Slovenien | 3 – 3 | Estland | |||
(1–1, 1–1, 1–1) |
||||||
17 april 1999 | Tyskland | 1 – 5 | Kazakstan | |||
(1–2, 0–2, 0–1) |
||||||
17 april 1999 | Polen | 6 – 1 | Ungern | |||
(0–0, 2–1, 4–0) |
||||||
17 april 1999 | Danmark | 5 – 5 | Storbritannien | |||
(1–1, 3–3, 1–1) |
||||||
C-världsmästerskapet spelades i Eindhoven och Tilburg i Nederländerna. De sju lagen spelade en inledningsomgång uppdelade i två grupper, 4 lag i A-gruppen och tre i B-gruppen, där alla mötte alla. De två sämst placerade lagen i A-gruppen och det sämst placerade i B-gruppen spelade om slutplaceringarna 5 till 7. De två bäst placerade lagen ur respektive grupp spelade en finalomgång för att avgöra placeringarna 1 till 4. Vinnaren av C-VM flyttades upp till B-VM inför VM 2000. Ingen nedflyttning till D-VM skedde detta år.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nederländerna | 3 | 3 | 0 | 0 | 28 | 1 | +27 | 6 |
Kina | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 12 | −2 | 4 |
Kroatien | 3 | 1 | 0 | 2 | 15 | 13 | +2 | 2 |
Bulgarien | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 29 | −27 | 0 |
Vidare till finalomgång | Till placeringsmatcher 5–7 |
5 april 1999 | Nederländerna | 13 – 0 | Bulgarien | Eindhoven | ||
(3–0, 6–0, 4–0) |
||||||
5 april 1999 | Kina | 5 – 3 | Kroatien | Eindhoven | ||
(1–2, 2–1, 2–0) |
||||||
6 april 1999 | Kina | 5 – 1 | Bulgarien | Eindhoven | ||
(1–0, 2–1, 2–0) |
||||||
6 april 1999 | Nederländerna | 7 – 1 | Kroatien | Eindhoven | ||
(3–1, 3–0, 1–0) |
||||||
8 april 1999 | Kroatien | 11 – 1 | Bulgarien | Eindhoven | ||
(3–1, 4–0, 4–0) |
||||||
8 april 1999 | Nederländerna | 8 – 0 | Kina | Tilburg | ||
(3–0, 4–0, 1–0) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rumänien | 2 | 2 | 0 | 0 | 13 | 5 | +8 | 4 |
Litauen | 2 | 0 | 1 | 1 | 6 | 9 | −3 | 1 |
Sydkorea | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 | 12 | −5 | 1 |
Vidare till finalomgång | Till placeringsmatcher 5–7 |
5 april 1999 | Rumänien | 8 – 3 | Sydkorea | Tilburg | ||
(3–1, 0–2, 5–0) |
||||||
7 april 1999 | Litauen | 4 – 4 | Sydkorea | Eindhoven | ||
(1–3, 3–1, 0–0) |
||||||
8 april 1999 | Rumänien | 5 – 2 | Litauen | Eindhoven | ||
(1–1, 3–0, 1–1) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kroatien | 2 | 1 | 1 | 0 | 16 | 6 | +10 | 3 |
Sydkorea | 2 | 1 | 1 | 0 | 11 | 10 | +1 | 3 |
Bulgarien | 2 | 0 | 0 | 2 | 6 | 17 | −11 | 0 |
10 april 1999 | Sydkorea | 5 – 5 | Kroatien | Eindhoven | ||
(2–2, 1–3, 2–0) |
||||||
11 april 1999 | Sydkorea | 6 – 5 | Bulgarien | Eindhoven | ||
(1–0, 2–5, 3–0) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nederländerna | 3 | 3 | 0 | 0 | 23 | 2 | +21 | 6 |
Rumänien | 3 | 2 | 0 | 1 | 16 | 13 | +3 | 4 |
Litauen | 3 | 0 | 1 | 2 | 7 | 15 | −8 | 1 |
Kina | 3 | 0 | 1 | 2 | 6 | 22 | −16 | 1 |
Uppflyttat till B-VM |
10 april 1999 | Nederländerna | 6 – 1 | Litauen | Eindhoven | ||
(3–0, 2–0, 1–1) |
||||||
10 april 1999 | Rumänien | 10 – 2 | Kina | Tilburg | ||
(4–0, 4–1, 2–1) |
||||||
11 april 1999 | Nederländerna | 9 – 1 | Rumänien | Tilburg | ||
(4–0, 3–0, 2–1) |
||||||
11 april 1999 | Litauen | 4 – 4 | Kina | Eindhoven | ||
(0–3, 4–1, 0–0) |
||||||
D-världsmästerskapet spelades i Krugersdorp i Sydafrika. Nio lag delades in i tre grupper som spelade alla mot alla i en inledningsomgång. Det sämst placerade laget i respektive grupp spelade vidare i en placeringsomgång om placeringarna 7 till 9. Tvåorna i respektive grupp spelade vidare i en placeringsomgång om placeringarna 4 till 6. Gruppettorna i respektive grupp spelade finalomgång om placeringarna 1 till 3. Vinnaren av D-gruppen flyttades upp i C-gruppen inför VM 2000.
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spanien | 2 | 2 | 0 | 0 | 30 | 1 | +29 | 4 |
Nya Zeeland | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 25 | −21 | 2 |
Grekland | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 | −8 | 0 |
Vidare till Finalomgång | Till placeringsmatcher 4–6 | Till placeringsmatcher 7–9 |
14 april 1999 | Spanien | 6 – 0 | Grekland | |||
(3–0, 2–0, 1–0) |
||||||
15 april 1999 | Nya Zeeland | 3 – 1 | Grekland | |||
(2–1, 0–0, 1–0) |
||||||
16 april 1999 | Spanien | 24 – 1 | Nya Zeeland | |||
(14–0, 3–1, 7–0) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Australien | 2 | 2 | 0 | 0 | 26 | 2 | +24 | 4 |
Sydafrika | 2 | 1 | 0 | 1 | 19 | 7 | +12 | 2 |
Turkiet | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 38 | −36 | 0 |
Vidare till Finalomgång | Till placeringsmatcher 4–6 | Till placeringsmatcher 7–9 |
14 april 1999 | Australien | 20 – 1 | Turkiet | |||
(8–0, 3–1, 9–0) |
||||||
15 april 1999 | Sydafrika | 18 – 1 | Turkiet | |||
(5–1, 6–0, 7–0) |
||||||
16 april 1999 | Sydafrika | 1 – 6 | Australien | |||
(1–4, 0–1, 0–1) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Israel | 2 | 2 | 0 | 0 | 17 | 2 | +15 | 4 |
Belgien | 2 | 1 | 0 | 1 | 16 | 6 | +10 | 2 |
Island | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 25 | −25 | 0 |
Vidare till Finalomgång | Till placeringsmatcher 4–6 | Till placeringsmatcher 7–9 |
14 april 1999 | Israel | 11 – 0 | Island | |||
(5–0, 4–0, 2–0) |
||||||
15 april 1999 | Belgien | 14 – 0 | Island | |||
(2–0, 7–0, 5–0) |
||||||
16 april 1999 | Israel | 6 – 2 | Belgien | |||
(3–0, 2–1, 1–1) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Turkiet | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 2 |
Grekland | 2 | 1 | 0 | 1 | 9 | 9 | 0 | 2 |
Island | 2 | 1 | 0 | 1 | 9 | 10 | −1 | 2 |
18 april 1999 | Turkiet | 2 – 3 | Island | |||
(1–1, 1–1, 0–1) |
||||||
19 april 1999 | Grekland | 8 – 6 | Island | |||
(2–2, 2–2, 4–2) |
||||||
20 april 1999 | Grekland | 1 – 3 | Turkiet | |||
(0–1, 0–1, 1–1) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Belgien | 2 | 2 | 0 | 0 | 16 | 3 | +13 | 4 |
Sydafrika | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 7 | −2 | 2 |
Nya Zeeland | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 14 | −11 | 0 |
18 april 1999 | Sydafrika | 1 – 6 | Belgien | |||
(0–0, 1–5, 0–1) |
||||||
19 april 1999 | Belgien | 10 – 2 | Nya Zeeland | |||
(4–0, 1–2, 5–0) |
||||||
20 april 1999 | Sydafrika | 4 – 1 | Nya Zeeland | |||
(1–0, 1–1, 2–0) |
||||||
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Spanien | 2 | 1 | 1 | 0 | 8 | 6 | +2 | 3 |
Israel | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 3 |
Australien | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | −4 | 0 |
Uppflyttat till C-VM |
18 april 1999 | Israel | 2 – 0 | Australien | |||
(1–0, 0–0, 1–0) |
||||||
19 april 1999 | Spanien | 3 – 3 | Israel | |||
(0–0, 2–2, 1–1) |
||||||
20 april 1999 | Spanien | 5 – 3 | Australien | |||
(2–0, 2–2, 1–1) |
||||||
|
|
|
|
|